Day 2 at Western Canada Summer Games

The second night of finals at the Western Canada Summer Games started off exactly like the first one:  Team BC taking gold medals in the first three events.  The difference from the previous night was that instead of being seeded for those wins, each of those first three wins for Team BC came while being seeded second, beating Team BC's nearest rival, Team Alberta.

Those first three wins came from the girls and boys 4x50 relay teams, followed by Kierra Smith stealing the girls 200 Fly, coming from behind with a powerful final 75m.  After Sterling King (PGB) and Nicolaas Dekker (RAPID) came a very close 2-3 in the boys 200 Fly, Edward Zhao rebounded to take the win in the boys 50 Free.

Probably the most dominant win of the night came from Joe Byram (VKSC), who won the men's 200 Back in 2:00.41, almost eight seconds ahead of the second-place finisher.  

Team BC's domination of the relays came to an end at the conclusion of the session, as Team Alberta was able to take the 4x100 Free girls relays.  The boys team quickly bounced back, though, to beat Team Alberta in the boys relay.

Team Scores at the end of Day 2:
Team BC - 368
Team Alberta - 315
Team Manitoba - 203
Team Saskatechewan - 109
Team Yukon - 15
Team NWT - 9 

The full slate of medalists for Team BC on the second night is as follows:

  • Gold
    • Girls 4x50 Medley Relay
      Stefanie Schmidt (UVPCS), Kierra Smith (LLSC), Morgan Mark (UBCD), Amy Sun (WVOSC)
    • Boys 4x50 Medley Relay
      Joe Byram (VKSC), Ryan Anderson (UBCD), Sterling King (PGB), Edward Zhao (UBCD)
    • Kierra Smith (LLSC) - 200 Fly
    • Edward Zhao (UBCD) - 50 Free
    • Joe Byram (VKSC) - 200 Back
    • Sherry Liu (HYACK) - 400 Free
    • Boys 4x100 Free Relay
    • Edward Zhao (UBCD), Ryan Anderson (UBCD), Joe Byram (VKSC), Sterling King (PGB)
    • Dalton Boon (WDSC) - Para 50 Free
    • Kelsey Wyse - Special Olympics 50 Free, 100 Back
  • Silver
    • Nicolaas Dekker (RAPID) - 200 Fly
    • Danielle Kisser (DELTA) - Para 50 Free
    • Stefanie Schmidt (UVPCS) - 200 Back
    • Luke Reilly (UBCD) - 400 Free
    • Girls 4x100 Free Relay
    • Morgan Mark (UBCD), Amy Sun (WVOSC), Danica Ludlow (PGB), Taylor Padington (IS)
    • Keri Deninger - Special Olympics 50 Free, 100 Back
  • Bronze
    • Sterling King (PGB) - 200 Fly
    • Amy Sun (WVOSC) - 50 Free
    • Ryan Anderson (UBCD) - 50 Free
    • Nicholaas Dekker (RAPID) - 200 Back
    • Taylor Padington (IS) - 400 Free
    • Ryan Kuester - Special Olympics 50 Free
    • Keri Deninger - Special Olympics 100 Back