Day 3 at Western Canada Summer Games

The final night of finals at the 2011 Western Canada Summer Games kicked off with Team BC winning three of the first four gold medals up for grabs, as the boys 4x50m Free Relay team, Sherry Liu (HYACK) in the 800Free, and Kierra Smith (LLSC) in 100 Breast, each claimed the title in their respective races.

The boys needed the fast start, as they came into the Saturday's finals with a slim six point lead over Team Alberta (193-187).  The girls, by contrast, held a sizeable advantage over second-place Team Alberta: 186-136.

Smith's win in the 100 Breastroke smashed the existing provincial record, as her time of 1:07.00 took almost a full second off of the previous standard.  Just over an hour later, Smith showed off her versatility by breaking the 200 IM BC record with a time of 2:12.68.  The other highlight swim of the night came from the youngest boy on the team, 14-year-old James Dergousoff (CHENA), who broke the 13-14 boys 200 IM BC record with a stellar time of 2:07.54.

While Team Alberta's boys team managed to stay very close to Team BC over the course of the evening, even taking a slim two-point lead at one point, the BC boys did prevail, outscoring Alberta by a mere nine points, 272-263, at the end of the night.  The girls extended their margin over Team Alberta, comfortably taking a 58-point cushion into the 5K pool swim on Sunday morning.

The complete list of medalists for Team BC on the final night of competition is as follows:

  • Gold
    • Boys 4x50m Free Relay
      Edward Zhao (UBCD), Ryan Anderson (UBCD), Joe Byram (VKSC), Justin Chan (UBCD)
    • Sherry Liu (HYACK) - 800 Free
    • Kierra Smith (LLSC) - 100 Breast, 200 IM (both BC records)
    • Joe Byram (VKSC) - 200 Free
    • James Dergousoff (CHENA) - 200 IM (BC Record)
    • Dalton Boon (WDSC) - Para 100 Breast, 200 IM
    • Kelsey Wyse - Special Olympics 50 Breast
    • Danielle Kisser (DELTA) - Para 200 IM
    • Girls 4x100 Medley Relay
      Stefanie Schmidt (UVPCS), Kierra Smith (LLSC), Morgan Mark (UBCD), Taylor Padington (IS)
    • Boys 4x100 Medley Relay
      Joe Byram (VKSC), Ryan Anderson (UBCD), Sterling King (PGB), Edward Zhao (UBCD) 
  • Silver
    • Girls 4x50m Free Relay
      Amy Sun (WVOSC), Morgan Mark (UBCD), Danica Ludlow (PGB), Kierra Smith (LLSC)
    • Ryan Anderson (UBCD) - 100 Breast 
    • Taylor Padington (IS) - 200 Free
    • Nicolaas Dekker (RAPID) - 100 Fly
  • Bronze
    • James Dergousoff (CHENA) - 100 Breast
    • Danica Ludlow (PGB) - 200 Free
    • Sterling King (PGB) - 100 Fly
    • Nicolaas Dekker (RAPID) - 200 IM
    • Danielle Kisser (DELTA) - Para 100 Breast

Team Scores: