BC Swimmers Named to National Development Teams

Coming out of the 2014 Canadian Swimming Trials in Victoria at the beginning of April, and combined with a relay camp held right after that, Swimming Canada has recently announced the swimmers named to their National Development Teams for Summer 2014.

Included on those teams is a more-than-proportional representation from SwimBC athletes.
Congratulations to them and their coaches on these team selections; we wish them success this summer at these major Junior international events.

2014 Mare Nostrum Junior Tour    
•    Tour: June 6-18, 2014      
•    Canet: June 11-12      
•    Barcelona: June 14-15      
         
Male        
Name   Age Club Coach
Bagshaw Jeremy 20 Island Swimming Club Randy Bennett
Milosevic Stefan 18 UBC Dolphins Swim Club Tom Johnson
Peddie Luke 20 UBC Dolphins Swim Club Tom Johnson
Zanatta Keegan 21 Island Swimming Club Ryan Mallette
Female        
Mainville Ariane 16 Club Aquatique Montreal Claude St-Jean
Thomas Noemie 16 UBC Dolphins Swim Club Tom Johnson
         
2014 Male Junior Relay Initiative    
• 12 swimmers, selected from Male Junior Relay Takeoff Camp  
• Tour: May 11-19, 2014      
• Competition: May 15-18, 2014, Charlotte Grand Prix  
         
Male        
Name   Age Club Coach
Acevedo Javier 16 Ajax Swimming Matt Bell
Ackman Matthew 18 Pointe-Claire Swim Club Martin Gingras
Brown Jonathan 18 UBC Dolphins Swim Club Tom Johnson
Chan Justin 19 UBC Dolphins Swim Club Steve Price
Chaubet Gaël 18 E.N. Longueuil Adberrahamane Tissira
Dyke Gavin 18 Mount Pearl Marlins Swim Club Duffy Earle
Ferraro Mitchel 17 Uxbridge Swim Club Mary Bryon
Jarry Mirando 18 Club Aquatique Montreal Gregory Arkhurst
Kisil Yuri 18 Cascade Swim Club Dave Johnson
Milosevic Stefan 18 UBC Dolphins Swim Club Tom Johnson
Parker Marshal 18 UBC Dolphins Swim Club Tom Johnson
Straszynski Oliver 17 Toronto Swim Club Bill O'Toole
         
         
2014 Youth Olympic Games    
•    Nanjing, China      
•    Tour dates: TBC      
•    Competition dates: August 17-22,     
         
Male        
Name   Age Club Coach
Acevedo Javier 15 Ajax Swimming Matt Bell
Freund Kaelan 15 Lethbridge Swim Club Peter Schori
Gilbert Colin 15 Kamloops Classic Swimming Brad Dalke
Mac Matthew 15 Oakville Aquatic Club Sean Baker
Female        
Glover Mackenzie 16 U Manitoba Bisons Vlastik Cerny
Hanus Danielle 16 Newmarket  Stingrays Alan Swanston
Huizinga Danika 14 Ajax  Swimming Matt Bell
Wog Kelsey 15 U Manitoba Bisons Craig McCormick
Staff        
Team Manager Lily Dong      
Coach Alan Swanston      
         
         
2014 Junior Pan Pacific Championships  
•    Staging: Victoria, BC      
•    Competition: Kihei, Maui      
•    Tour dates: August 15-September 1    
•    Pool competition: August 27-30    
•    Open Water: August 31      
     Swimmers 18 and under as of August 27, 2014  
•    Selection: Pan Pacific and Commonwealth Games Trials, April 2-5, 2014 and Canadian National Championships, July 16-20, 2014
•    Open Water Selection: 22nd Flowers Sea Swim, Cayman Islands, June 14-16, 2014
         
Male        
Name   Age Club Coach
Ackman Matthew 18 Pointe-Claire  Swim Club Martin Gingras
Brothers Peter 17 Island Swimming  Ryan Mallette
Cote Tristan 18 Etobicoke  Swim Club Kevin Thorburn
Dekker Nicolaas 18 Richmond  Rapids Robert Pettifer
Dergousoff James 17 CHENA  Patrick Paradis
Ferraro Mitchel 17 Uxbridge  Swim Club Mary Bryon
Guest James 17 Pointe-Claire  Swim Club Martin Gingras
Hill Rob 18 CHENA  Patrick Paradis
Kidd Cameron 18 W. Ross MacDonald Swimming  Mike Finch
Klein Anders 16 Edmonton Keyano Swim Club Derrick Schoof
Kuiack Daniel 18 Barrie  Trojan Swim Club Jason Morwaski
McGinnis Ryder 16 Edmonton Keyano Swim Club Derrick Schoof
McKay Jon 18 UVIC/Pacific Coast Swimming Ron Jacks
Nitski Osvald 16 Hamilton Aquatic Club Carmen Thorburn
Thormeyer Markus 16 Winskill Dolphins Swim Club  Ben Keast
Zeng Tim 16 CHENA Patrick Paradis
         
Female        
Alexandra Aitchison 17 Neptune St-Jerome Randy Reese
Alexandra Buscher 16 Unattached Rey Aguilar
Mackenzie Glover 16 U Manitoba Bisons Vlastik Cerny
Danielle Hanus 16 Newmarket Stingrays Alan Swanston
Danika Huizinga 14 Ajax Swimming Matt Bell
Paige Kremer 17 Edmonton Keyano Swim Club Derrick Schoof
Heather Lam 16 Vancouver Pacific Swim Club Tyler Lewall
Danica Ludlow 17 Island Swimming Ryan Mallette
Lili Margitai 16 Edmonton Keyano Swim Club Derrick Schoof
Meryn McCann 15 Etobicoke Swim Club Kevin Thorburn
Geneviève Robertson 17 Guelph Marlin Aquatic Club Kendra Burton
Sophia Saroukian 15 Edmonton Keyano Swim Club Derrick Schoof
Jacomie Strydom 17 Olympian Swim Club Dave Macdonald
Kelsey Wog 15 U Manitoba Bisons Craig McCormick
         
Staff        
Head Coach Ken McKinnon      
Coach Martin Gingras      
Coach Alan Swanston      
Coach Patrick Paradis      
Coach Kevin Thorburn      
Coach Derrick Schoof